Palesztinok melletti szimpátiatüntetést szervezett a CEU LMBTQ-egyesülete Bécsben – Pető Andrea posztban népszerűsítette
Mindez Pető Andrea posztjából derült ki.
Észak-Írországtól Görögországig aktívan vagy passzívan a palesztinokat támogatják, sokan még a Hamász brutális terrorakciója után is.
Európában „Belfasttól Athénig kerülik a terrorcsoport elítélését, támogatásukat fejezik ki a palesztin ügy mellett, miközben dúl a terroristákkal vívott háború” – írja a The Times of Jerusalem című izraeli lap.
A Pesti Srácok nemrég cikkben emlékezett meg arról, hogy „Az Európai Unió progresszív vezetése” „a háttérben sok pénzzel támogatják a palesztinokat, de az Európai Bíróság kezdeményezte a Hamász terrorszervezetté minősítésének megszüntetését is, és a sort lehetne folytatni” – s bár a terrorcselekmények hatására az EU sietett állást foglalni a megtámadott Izrael mellett, a palesztinoknak juttatott milliárd eurókban és politikai támogatásban is mérhető restanciája van Izraellel szemben.
Kapcsolódó vélemény
Folyamatosan hangsúlyozzák EU-s szinten az Izrael-barátságot, a háttérben azért furcsa dolgok történnek.
Persze a civileknek juttatott források (amik a Gázai övezetben 2008 óta hatalmon lévő Hamászt ismerve nagyjából annyira lett elköltve valóban a lakosság javára, mint az Észak-Koreának juttatott segélyek az ottaniéra) egy dolog, a politikai Izrael-ellenesség meg egy másik, de hogy a jelenlegi információink szerint is legkevesebb ezer, zömmel ártatlan, polgári áldozatot követelő terrortámadások után se lássa valaki indokoltnak az elhatárolódást, az több mint érdekes.
Ennek egyik szemléletes példája a CEU, ahonnan számos alkalommal visszhangoztak vádak a magyarországi antiszemitizmus kapcsán, akár egy-egy plakát kapcsán is, ám a bécsi a QUEER CEU nevű szervezetet eközben a jelek szerint nem zavarja, hogy ezer zsidót legyilkolnak palesztin terroristák, ők azok után szerveznek szimpátiatüntetést a palesztinok mellett, hogy a Hamász egységei a Be'eri kibucnál a gyerekeket azok szülei előtt mészárolták le.
Ezt is ajánljuk a témában
Mindez Pető Andrea posztjából derült ki.
De emellett érdekes az izraeli lap gyűjtése Európa antiszemita (szélső)baloldaláról és annak kommunikálásáról vagy éppen hallgatásáról.
„Az erőszak és a halálesetek Izraelben és Palesztinában a megszállás és az apartheid gyümölcse” – írta ki oldalára a spanyol radikális baloldali Podemos párt, amely egyébként a madridi kormánykoalíció tagja, vagyis spanyol kormánypárt. Szombaton némi ütemtévesztéssel még azt is írták, hogy „a konfliktus lezárásának egyetlen módja az lenne, hogy véget vessünk Izrael büntetlenségének” és „tiszteljük a palesztinok önrendelkezési jogát”. A Sumar nevű platform, amelynek amúgy a Podemos is tagja, óvatosan kenegette a felelősséget, mondván „a civilek megtámadása megsérti az emberi jogok genfi egyezményét, akár a Hamászról, akár Izraelről beszélünk”.
Franciaországban Jean-Luc Mélenchon Lázadó Franciaország nevű radikális baloldali formációja tett zavarbaejtő nyilatkozatokat, annak képviselői „a palesztin erők fegyveres offenzívájára” hivatkoztak, amelyet „az izraeli megszállási politika fokozásával összefüggésben” hajtottak végre – állítja az izraeli lap. Mindez olyan kellemetlen volt, hogy még a szocialista párizsi polgármester, Anne Hidalgo is a szövetség felbontását kezdeményezte, legalábbis szóban, Mélenchonékkal.
Janisz Varufakisz volt görög pénzügyminiszer pedig Gázát „a világ legnagyobb szabadtéri börtönének”, Izraelt pedig „apartheid államnak” nevezte; mondván, „Az apartheid, akár Dél-Afrikában, akár Palesztinában vagy Izraelben gyakorolják, mindig erőszakot fog okozni, mert ez egy erőszakos, embergyűlölő rendszer”. Mindezt persze a támadások előtt is hangoztatták, azonban az meglephetett egyeseket, hogy a Görög Kommunista Párt hétfőn kijelentette, hogy a palesztinoknak „joguk van harcolni a hosszú távú megszállás ellen”, az erőszak „eszkalációját” pedig „az Egyesült Államok és az EU által támogatott Palesztina megszállásának krónikus bűnözése hozta magával”.
Hogy a brit Munkáspárt felhagyott a terrorszervezet támogatásával, az elsősorban a kőkemény antiszemita Jeremy Corbin egykori elnök távozásának köszönhető (kaptak is ezért egy kis simogatást most a Politicótól), azonban a Brit-szigeteken nem maradt támogató nélkül a Hamász ügye, a legerősebb északír párt címének várományosa, a Sinn Féin elnöke, Mary Lou McDonald közölte, „az igazság az, hogy az izraeli állam évtizedek óta megsértette a nemzetközi jogot kollektív büntetéssel, földek elkobzásával, apartheid rezsim bevezetésével, megtagadva a palesztin nép abszolút törvényes önrendelkezési jogát”.
Természetesen az izraeli lap ebben a helyzetben több esetben erős egyenlőségjelet húz a zsidó állam palesztinpolitikáját elítélő politikai nyilatkozatok és a Hamász támogatása között is; azonban a fenti listából látható, hogy utóbbi, illetve a Hamász által elkövetett tömegmészárlások teljes ignorálása szintén nem példa nélküli.
Nyitókép: Megrongálódott épületek egy palesztin rakétatámadást követően Tel-Avivban 2023. október 8-án. MTI/EPA/Abir Szultan
Kapcsolódó cikkek a Háború Izraelben aktában.
Irán megduplázta hadgyakorlatait, hogy erőt demonstráljon a növekvő nemzetközi nyomással és regionális fenyegetésekkel szemben.
Az izraeli védelmi miniszter kijelentette, hogy Izrael lerombolja az Irán támogatását élvező jemeni felkelők stratégiai infrastruktúráját.
Az izraeli Moszad egyik legösszetettebb titkos művelete, amelyet több mint tíz éven át terveztek, 2024 szeptemberében lépett működésbe.